Dansen har været en del af Claras liv siden hun var helt lille. Hun startede med hiphop, men har siden kastet sig nysgerrigt ud i mange forskellige stilarter – blandt andet house, moderne, contemporary og floorwork. Som en alsidig danser, elsker Clara at dykke ned i nye genrer og blande disse for at skabe sit helt eget koreografiske sprog.

Gennem årene har Clara lavet workshops for danseskolen Dance Action og danset til mange forskellige events samt i TV 2 playlisten som baggrundsdanser for Oh Land.

Hun har været tilknyttet Dansestudiet siden 2019, hvor hun har været en del af ungdomskompagniet og efterfølgende uddannet sig på Dansestudiets danseuddannelse (årgang 24/25).

Som underviser ønsker Clara at skabe timer fyldt med god energi og et frirum i trygge rammer, hvor der er plads til leg, nysgerrighed og udforskning af nye bevægelsesmønstre sammen. Hun lægger vægt på musikalitet, fællesskab og glæden ved at bevæge sig.

 

Leave a Reply